Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ

ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ 25 Μάι 2011 11:48 #69

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΩ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ (ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΗΠΩΝ ΚΤΛΠ.) ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΜΑΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ. ΑΠ' ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΤΟ ΓΕΩΤΕΕ ΕΓΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΓΕΩΠΟΝΟΙ ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΑΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ:ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ 02 Ιουν 2011 16:52 #70

  • itsirog
  • itsirog's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 151
Αν σε ενδιαφέρει να ανοίξεις δική σου επιχείρηση θα χρειαστεί να κάνεις έναρξη στην εφορία (με τους σχετικούς κωδικούς επαγγελμάτων) και να ασφαλιστείς στο ΤΕΒΕ (περισσότερες και ειδικότερες πληροφορίες θα σου δώσει ένας λογιστής - θα τον χρειαστείς έτσι και αλλιώς). Εάν σε ενδιαφέρουν τα ιδιωτικά έργα αυτό είναι αρκετό. Εάν σε ενδιαφέρουν τα (ή και τα) δημόσια, πρέπει να γραφτείς (είναι δυνατό υπό προυποθέσεις και για απόφοιτους ΤΕΙ) ως εργολάβος στο μητρώο ΜΕΚ, ΜΕΕΠ της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Έργων (δες στο: www.ggde.gr/index.php?option=com_content...iew&id=41&Itemid=253). Σε κάθε περίπτωση κρίνω χρήσιμο (δεν είναι όμως απαραίτητο) να γραφτείς στην Πανελλήνια Ένωση Εργοληπτών Γεωπόνων Έργων Πράσινου (ΠΕΕΓΕΠ, www.peegep.gr/, πρέπει να είσαι εργολάβος πράσινου για να σε δεχθούν) ώστε να έχεις πληροφόρηση από πρώτο χέρι σχετικά με την παραγωγή ιδιδιωτικών και δημόσιων έργων πράσινου. Εάν ο σχεδιασμός και κατασκευή κήπων είναι το κύριο ενδιαφέρον σου θα είχε αξία να εγγραφείς (δεν είναι απαραίτητο και ακόμη δεν είναι σίγουρο ότι θα σε γράψουν) και στον Πανελλήνιο Σύλλογο Αρχιτεκτόνων Τοπίου (ΠΣΑΤ, www.phala.gr/).

Ακόμη εάν θέλεις να έχεις γεωπονικό κατάστημα που να πουλά φάρμακα και γεωργικά εφόδια, χρειάζεται ειδική άδεια από τη νομαρχία (αντιπεριφέρεια) δες ενδεικτικά τη διαδικασία στο: www.kozani.gr/kep/poliths/%CE%A4%CE%9C%C...s_fitopr_proiont.htm

Τέλος (από αυτά που γνωρίζω εγώ), εάν θέλεις να έχεις δικαίωμα για καταπολεμήσεις κουνουπιών, μυοκτονιών χρειάζεται άδεια, δες σχετικό δημοσίευμα στο: groups.google.com/group/peegep/browse_th...%82#7098bd746b4ea493

Τώρα υπάρχουν και άλλα που μπορείς να κάνεις και για τα οποία δεν έχω πληροφορία π.χ. ξέρω ότι χρειάζεται ειδική άδεια για να έχεις φυτώριο (παλία από το ΚΕΠΥΕΛ), δεν ξέρω εάν χρειάζεται κάτι ειδικό για να φτιάξεις κέντρο κήπου.

Εάν σε ενδιαφέρει να απασχοληθείς ως υπάλληλος δες την συλλογική σύμβαση εργασίας για τεχνολόγο γεωπόνο που έχει δημοσιευτεί στο Forum (www.fla.flateiep.gr/forum/5--/19
.html).

Προς τα μέλη ΕΠ και τους υπόλοιπους χρήστες του Forum:
Εάν έχω κάνει κάτι λάθος ή νομίζετε ότι μπορείτε να συμπληρώσετε κάτι, κάντε το γιατί το θέμα σίγουρα ενδιαφέρει πολλούς.
Last Edit: 01 Σεπ 2012 12:12 by itsirog.
The administrator has disabled public write access.

Απ:ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ 06 Σεπ 2011 11:18 #118

  • itsirog
  • itsirog's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 151
Μία διόρθωση στα προηγούμενα:

Όπως με πληροφόρησε ο Επ. Καθηγητής του τμήματος κ. Πατακιούτας Γ.:
"Σχετικά με το site και τις πληροφορίες που εχεις για τους αποφοίτους για
τις διάφορες δραστηριότητες που μπορούν να εκτελέσουν, σχετικά με 2 από
αυτές που γνωρίζω ΄μετά από πολλά τηλεφωνήματα σε αρμόδιες υπηρεσίες του
Υπουργ. Αγρ. Ανάπτυξης (για γεωργικά φάρμακα και για απεντομώσεις) και
στις 2 περιπτώσεις η άδεια κολλάει στο ότι οι απόφοιτοι του τμήματος δεν
έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα. Μόλις τα αποκτήσουν, τότε
με βάση τα όσα αναφέρεις μπορούν να βγάλουν τις σχετικές άδειες.
Ειδάλλως σε καμμία περίπτωση."
The administrator has disabled public write access.

Απ:ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ 13 Νοε 2011 18:53 #119

  • itsirog
  • itsirog's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 151
Η απόφοιτη του τμήματος κ. Μαρίνα Λειβαδάρα μου έστειλε την εξής ερώτηση:
Καλημέρα Κύριε Τσιρογιάννη,
Θέλω να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τα επαγγελματικά μας δικαιώματα. Σκεφτόμαστε
να ανοίξουμε μια εταιρία απεντομώσεων, έχουμε δικαίωμα υπογραφής;

Το έψαξα λίγο στο internet και της απάντησα:
Μαρίνα, δες αυτό το σύνδεσμο:
www.seame.gr/index.php?option=com_conten...icle&id=60&Itemid=92
από ότι κατάλαβα εγώ δεν έχετε δικαίωμα, για καλό και για κακό όμως
απευθυνθείτε και στη Διεύθυνση Προστασίας Φυτικής Παραγωγής του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, βρήκα ένα σχετικό σύνδεσμο: www.minagric.gr/greek/2.2.5.html και κάποια στοιχεία επικοινωνίας:
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΤΡΟΦΙΜΩΝ
Γενική Διεύθυνση Φυτικής Παραγωγής
Διεύθυνση Προστασίας Φυτικής Παραγωγής
Τμήμα Φυτοϋγειονομικού Ελέγχου - Απεντομώσεων - Απολυμάνσεων
Συγγρού 150 171 76 Καλλιθέα
Τηλ.: 210 928 7232-35 Φαξ: 210 9212090 Ε-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Η Μαρίνα μου απάντησε:
Κύριε Τσιρογιάννη σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Είχε ένα σεμινάριο πάνω στις
απεντομώσεις 4-5-6 Νοεμβρίου, το οποίο και παρακολούθησα:

cleaningnews.gr/wp-content/uploads/2011/...CE%BF%CF%85-2011.pdf

Ήταν το καλύτερο σεμινάριο που έχω πάει, και παρότι ήταν πολύ κουραστικό είχε πολύ
ενδιαφέρον.Εκεί μίλησα με τον κύριο Ηλία Κιούλο, ο οποίος είναι στο Υπουργείο
Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων, Διεύθυνση Φυτικής Παραγωγής, και μου είπε ότι δεν
έχουμε δικαίωμα να έχουμε άδεια απεντομώσεων,
επίσης ότι το θεωρεί πολύ άδικο καθώς
το ΤΕΙ Φυτικής Παραγωγής έχει δικαίωμα.Και ότι το θέμα είναι καθαρά πολιτικό, το
ίδιο μου είπε και ο Κύριος Γεώργιος Καραντούνιας (καθηγητής Γ.Π.Α) και ότι θα
πρέπει να το κυνηγήσω μαζί με την βοήθεια του ΤΕΙ, ώστε να μπορέσουμε να καταφέρουμε κάτι.Εγώ προσωπικά μόλις ηρεμίσουν λίγο τα πράγματα (πολιτικά) θα κάνω ότι μπορώ δηλαδή τηλέφωνα στο Υπουργείο Παιδείας. Αν και εγώ έκανα αίτηση για κατατακτήριες στο Γ.Π.Α και παράλληλα δουλέυω σε τεχνική εταιρεία όπου έχει άδεια, οπότε μπορώ να ασχοληθώ με αυτό το κομμάτι, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι δικό μου και επειδή κακά τα ψέματα πλέον το πράσινο δεν έχει δουλειά (το βλέπω από την εταιρεία που δουλεύω), οπότε οι απεντομώσεις είναιένα κομμάτι που έχει δουλεία. Και πιστέυω ότι πρέπει να διεκδικήσει το ΤΕΙ αυτό το δικαίωμα, καθώς θα δώσει αξία στο πτυχίο μας.
The administrator has disabled public write access.

Απ:ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ 31 Αυγ 2012 14:22 #166

Κ. Τσιρογιάννη θέλω να αναφέρω ότι ο Πανελλήνιος Σύλλογος Αρχιτεκτόνων Τοπίου (ΠΣΑΤ)

ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΕΧΕΤΑΙ
The administrator has disabled public write access.

Απ:ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ 01 Σεπ 2012 12:09 #168

  • itsirog
  • itsirog's Avatar
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Posts: 151
Νίκο (Νίκος Ζαφείρης από Ζάκυνθο), καταρχήν σε ευχαριστώ για την ενεργή συμμετοχή σου στο forum (μόνο έτσι μπορούμε να βρούμε άκρη) αυτό είναι θέμα που πρέπει να συζητηθεί. Πάντως στο καταστατικό τους (www.phala.gr/pdf/katastatiko.pdf) αναφέρει ότι μέλη γίνονται όσοι έχουν πτυχίο ή μεταπτυχιακό σε ΑΝΩΤΑΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΣΧΟΛΗ, επομένως ίσως έτσι θεωρούν ότι τα ΤΕΙ εξαιρούνται.

Σε κάθε περίπτωση θα το θέσω ως θέμα στη Γενική Συνέλευση του τμήματος την Τετάρτη 5 Σεπτεμβρίου. Υπάρχει όπως θα δεις στη σελίδα μελών του ΠΣΑΤ (www.phala.gr/phala/index.php?option=com_...icle&id=51&Itemid=30) ένα μέλος ΕΠ του τμήματος που είναι μέλος και νομίζω ότι κάποιοι παλαιότεροι απόφοιτοι έχουν γίνει δεκτοί (θα τα διασταυρώσω).


Καλό θα ήταν να ενημερώσεις σχετικά και τους αντιπροσώπους των σπουδαστών.
Last Edit: 02 Σεπ 2012 09:42 by itsirog.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.226 seconds